X Bezárás

Olvasási beállítások

Láthatósági beállítások megnyitása

Beszámoló dióhéjban az Együttlátók Alapítvány 2024-es év februárjában megvalósult programjairól

2024.03.04

Együttlátva Többet Látunk!

Beszámoló dióhéjban az Együttlátók Alapítvány 2024-es év februárjában megvalósult programjairól

A legtöbb alkalmat az Együttlátók Alapítvány székhelyén sikerült megvalósítanunk, de volt néhány házon kívüli programunk is. Az alábbiakban ezekről számolunk be röviden, az időrendi sorrendiséget követve.


1. 2024 februárjában Szókereső rejtvényfejtésre invitáltuk a játszani szerető személyeket


Ezúton is szívből gratulálunk a helyes megfejtést beküldőknek: februárban kilenc játékoskedvű személy játszott velünk.
Közülük a három legtöbb pontot elért játékost jutalmaztuk meg. Velük már felvettük a kapcsolatot.

Figyelem!

A legtöbb helyes megfejtést weboldalunk Hírek menüpontjában, az alábbi linkre kattintva olvashatják el:

https://egyuttlatok.hu/hirek/februari-rejtvenyjatek-eredmenyhirdetese1

Figyelem!

Új rejtvényfejtő játékot is indítunk!
A márciusi rejtvényfeladatokat weboldalunk Hírek menüpontjában, az alábbi linkre kattintva találják meg:

https://egyuttlatok.hu/hirek/marciusi-rejtvenyjatek


2. Kirándulás a Bajor Gizi Színészmúzeumba

Az Együttlátók Alapítvány lelkes önkéntese, Buda Mária Magdolna szervezésének köszönhetően érdeklődő múzeumbarát csapatunk február 3-án, szombaton ellátogatott a címben említett színészmúzeumba.
Fantasztikus tárlatvezetésben volt részünk. Alig tudtunk elszakadni a múzeum-nyújtotta élményektől, amit az is mutat, hogy kb. 4 órát töltöttünk a múzeumban. Sok érdekes információt hallottunk, izgalmas és szép tárgyakat érinthettünk meg, kipróbáltuk a szélgépet és a villámcsináló szerkezetet is. Két, a helyszínen levetített ismeretterjesztő filmet is végignéztünk/végighallgattunk.

Többek között megtudtuk, hogy Bajor Gizi 1951. február 12-én hunyt el férjével egy napon. A tragikus nap éjszakáján határozta el Gobbi Hilda, hogy valahogyan meg kell menteni ezt a hagyatékot az utókor számára. Neki köszönhetően egy évvel később, 1952-ben, a színésznő halálának első éves évfordulóján nyitotta meg kapuit a Bajor Gizi Színészmúzeum. A múzeumot abban a neobarokk stílusú villában alakították ki, ahol Bajor Gizi 1933-tól élt, és otthona hamar a budapesti művészek kedvelt találkozóhelyévé vált. A II. világháború alatt menedékhelyül is szolgált. Ez a múzeum ma az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállítóhelye.

Hálás köszönetünket fejezzük ki a Bajor Gizi Színészmúzeum munkatársainak szívélyességükért, készségükért, empatikus segítségnyújtásukért.
Köszönjük Magdikának a szervezést.
Csodálatos napunk volt együtt!

 

3. Horgolótanfolyam - Menő dolog a horgolás!

2024 februárjában folytatódott a Horgolótanfolyam, melyet Szabó Anna gyógypedagógus tartott az Együttlátók Alapítvány székhelyén a horgolni vágyók számára.
Nagy örömmel tölt el minket hétfőről hétfőre, hogy a társaság lelkes tagjai körülülik az asztalt, és miközben a kezükkel ügyeskednek, aközben teát kortyolgatva beszélgetnek is erről-arról. Ez az együttlét kicsit a nyugalom szigete mindannyiunk számára.
Anna mindenkit egyéni igénye és kérése szerint igyekszik segíteni az első lépésektől az újabb lépések felé.
Mi készül mostanában a Horgolótanfolyamon?
Attól függ, ki hol tart.
Van, aki egy egyenes vonalú horgolást igyekszik létrehozni figyelve arra, hogy a szemekbe mindig megfelelő számú új szemet hozzon létre. Kezdetben kihívás az is, hol a sor eleje, hol a vége. Mostmár szemjelölőket is beszereztünk, hogy segítsünk magunkon.
Vannak, akik elsajátították a nagyi kocka horgolását, és már legalább 10 csinos darabot meghorgoltak, és mostmár az egybedolgozásukon fáradoznak.
Vannak, akik ülőpárna helyett horgolt ülőkét készítettek, ami praktikus, mert könnyen összehajtható és magunkkal vihető szükség esetén.
De olyan személy is van, aki továbbra is a tuniszi horgolásnak hódolva sapkát kezdett készíteni.
Mondhatnám, ég a kezünk alatt a munka, de szerencsére, csak képletesen.
Mindenesetre alig várjuk a folytatást és azt, hogy Anna az afrikai virágminta horgolásába is beavasson minket!
Köszönjük a közös horgolás lehetőségét és Anna leleményességét!

Figyelem!

A program az igényekhez igazodva hétről hétre ismétlődik
A programhoz menetközben is lehet csatlakozni
Az első alkalom mindenki számára kóstoló alkalom, díjmentesen kipróbálható.


4. Házhoz is megyünk! - Játékfoglalkozás a Rákosmenti Lámpások meghívására

Kray Zsuzsa és Acsay Péter, a Rákosmente Lámpásai projekt közösségi civil szervezői meghívására február 5-én, hétfőn délután ellátogattam a Rákoshegyi Közösségi Házba. A klubfoglalkozás 14:00--16:30 között zajlott.
A helyszínen szép számban gyűltek össze a játszani szerető felnőttek. Egy hosszú asztal körül foglaltunk helyet, a vendéglátók üdítővel és nasival kínálták a jelenlévőket.
A klubfoglalkozás elején Zsuzsa és Péter, a program szervezői, ahogy mindig szokták, most is Facebook-on bejelentkeztek. Az üdvözlés és az aktuális hírek után röviden bemutatkoztam, majd megkezdődött a közös játék.
Volt olyan játék, mely az egymás megismerését segítette, volt olyan, mely a memóriánkat tette próbára. Az akasztófás szókitalálós játékban a csapattagok megmenekültek, időben sikerült kitalálniuk a feladványt. A Taps 7 helyett című játék sem fogott ki a résztvevőkön. A nyelvi játékok közül talán az álösszetett szavas kártyapaklinak volt a legnagyobb sikere. Az alkalmat egy közös történetszövéssel zártuk.
A délután elröppent, és úgy érzékeltem, mindenki jól szórakozott.
Köszönöm szépen a meghívást és a közös játékélményt.
(Bieber Mária/Együttlátók Alapítvány)


5. Interaktív hittanóra február 9-én

József atya február 9-én, pénteken interaktív hittanórát tartott az Együttlátók Alapítvány székhelyén.
Szép számban vettünk részt a szentmisén, melyben Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez kapcsolódtunk. A megszentelt mécsesekből a program végén mindenki vihetett magával.
A szentmise végén Balázs-áldásban is részesültünk.

Majd a hittanórát József atya egy körkérdéssel indította, melyet megválaszolva kiderült, ki mit gondol a templomról, mit jelent a résztvevők számára maga a templom.
Ezt követően József atya magyarázata és kreatív szemléltetése révén részletesen megismerkedtünk a jeruzsálemi templommal. Először az alaprajzot tapintottuk meg, majd a templomteret határoló oszlopcsarnokok elhelyezkedését tanulmányoztuk. Ezután magának a templom épületének a főbb jellemzőivel ismerkedtünk meg.
Megtudtuk, hol járt Jézus, amikor 12 éves korában szüleivel felment a templomba, hol játszódott a farizeus és a vámos története, és még egyéb érdekességeket is.
A foglalkozás végén papi áldással indultak otthonukba a résztvevők.

Köszönjük szépen a ministrálás, a kántorizálás és a felolvasás szolgálatát.


6. Játékklub vagy kacagókör?

József atya meglepetéssel várta mindazokat, akik február 10-én délután játszani érkeztek az Együttlátók Alapítvány székhelyére. Délelőtt ugyanis a farsang jegyében fánktésztát készített, amit aranybarnára sütve házi lekvárral és teával kínált a résztvevőknek, ezzel alapozva meg a közös játék hangulatát.

A februári játékklubban a nyelvi játékok kerültek előtérbe.
Különböző nehézségi fokozatú feladványok/kihívások vártak a résztvevőkre. Fűztünk szóláncot, amit memóriafejlesztésre is használtunk, és az itt gyűjtött szavakból az utolsó percekben igen-igen mókás történetet kerekítettünk, melyben egy aranyhajú királyfi rollerre pattant, miközben egy majom a tenger fölött repülőn utazott. Az almafa alatt persze találkoztak. Az akasztófás szókitalálós játék, az álösszetett szavas kártya, a kedvenc ételeinket tartalmazó, párkereső kártyapakli és a bombás szójáték is színesítette a közös programot.

Végsősoron elmondhatjuk, hogy az agyunkat alaposan megtornáztattuk, és a nevető izmainknak is volt elég munkájuk. Egyik résztvevőnk úgy is fogalmazott, tetszett neki ez a kacagókör.

Márciusban is várjuk a játszani és kacagni egyaránt kedvelő személyeket!


7. Tegyünk együtt lelki egészségünk védelméért!

Február utolsó péntek estéjén az Együttlátók Alapítvány székhelyén Kovács Lívia pszichológus vezetésével az optimizmussal foglalkoztunk.
Megérte!
A beszélgetés során kiderült, hogy egy hétköznapi horgolótűvel kapcsolatos történet is alkalmas lehet az emberi gyengeség megjelenítésére, a beszűkült gondolkodásmód, az eltúlzott önzés szimbolizálására. De emiatt nem kötelező a kétségbeesés. Az átkeretezés technikája kitűnő segítség lehet számunkra, ha elsajátítjuk és alkalmazzuk.
A szívből jövő nevetés ezen a programon is utolért bennünket!
Köszönjük Lívinek a Forró zuhany nevű, játékos feladatot! Nemcsak annak a szíve melegedett át, aki kapta, hanem azoké is, akik adták.


8. Olvasásra fel! - Olvasósarok az "együttlátás" jegyében

Kormos Zita és Gerstenmajer György szervezésének köszönhetően ismét szép számban gyűltünk össze az Együttlátók Alapítvány székhelyén azért, hogy együtt olvassunk - mindenki úgy, ahogy tud. A látássérült résztvevők pontírású nyomtatott szövegeket olvastak vagy Braille-kijelzőt használtak, a jól látó résztvevők könyvből vagy telefonjuk képernyőjéről.
A téma Csokonai Vitéz Mihály élete és munkássága volt!
Igazi irodalomóra volt ez fiataloknak és régebb óta fiataloknak! A komoly és elgondolkodtató művek mellett többen is hoztak humoros verseket, melyek nevetésre indították a társaságot. Különösen Petőfi Sándornak Csokonairól írott verse és annak kalandos felolvasása eredményezett kirobbanó kacagásokat.
Erről azok is megbizonyosodhatnak majd, akik utólagosan hallgatják vissza a hangfelvételt az Együttlátók Alapítvány YouTube csatornáján.
Köszönjük a szervezők lelkiismeretességét és aktivitását, és hálásak vagyunk minden jelenlévőért, azokért, akik olvastak, és azokért is, akik hallgatóként vettek részt a délutáni alkalmon.

Március 23-án kivételesen 10:30 órakor kezdődik majd az olvasósarok program! Várjuk az olvasás szerelmeseit!
Kedvcsinálóként hallgassák meg a 2023 márciusában készített ünnepi olvasósarok hangfelvételét az alábbi linkre kattintva:

https://www.youtube.com/watch?v=avq_8WATmUI&t=166s

9. "Zene füleimnek" - Egyházzenei előadás Dr. Kovács Péter kántor úrral!

Dr. Kovács Péter kántor úr 2018 óta tart ismeretterjesztő előadásokat egyházzenei témában az Együttlátók Alapítvány székhelyén. Februárban technikai okok miatt az előadás kivételesen a hónap utolsó csütörtök estéjén került megtartásra. Témája Dr. Kristófi János Zsigmond nagyváradi orgonaművész munkássága volt. Ő a nagyváradi római katolikus székesegyház főkántora. 1987 óta orgonistája a nagyváradi székesegyháznak. Egyetemi tanulmányai elvégzése után a Partiumi Keresztény Egyetem oktatója lett. Számos európai országban tartott már nagysikerű koncertet, többek között Magyarországon, Ausztriában, Finnországban, Franciaországban, az Amerikai Egyesült Államokban és rendszeresen fellép Erdély jelentős orgonaközpontjaiban is.
Fantasztikus orgonajátéka a mi szívünket és lelkünket is melegséggel járta át.
Megtudtuk, hogy célkitűzése az, hogy aki túristaként betér egy templomba, és ott meghallgat egy ismertetést és egy orgonahangversenyt, zarándokként induljon onnan tovább.

Köszönjük Péter felkészültségét és köszönjük Magdika fantasztikus házi sütésű bejglijét, amivel lehetővé tette, hogy ne csak a lelki táplálékban részesüljünk a zene hangjai által, hanem testünket is kényeztessük.
Március 11-én, hétfőn ismét várjuk a zenebarátokat kántor úr egyházzenei előadására!

 

10. Csodálatos cirkuszvilág – nemzetközi cirkusztörténeti kiállítás

Február 23-án az Együttlátók Alapítvány önkéntes szervezői jóvoltából a csapat a nemzetközi cirkusztörténeti kiállítást látogatta meg. A program helyszíne a Városligetben található Vajdahunyad vára volt. A kiállítást a Fővárosi Nagycirkusz szervezte.

Nagyon kedvesen fogadták a 10 fős csoportot, többen is segítettek abban, hogy az érdeklődők megismerkedhessenek a számukra ezidáig kevéssé ismert cirkusz világával és az ott dolgozók életével.
Ez a tárlatvezetés nagy mértékben eltért a Múzeumokban megszokott tárlatvezetésektől. Pontosabban mire is gondolok? Röviden: a megtapintható tárgyak mennyiségére, az elhangzó információk gazdagságára, a segítőkészség, személyes odafigyelés, szívélyesség bőségére...
Amikor megérkeztünk, egy asztal mellé telepedtünk le, melyre sokféle, kézbe vehető tárgyat készítettek elő. Ezekből választhattunk. Először arra voltak kíváncsiak a szervezők, nekünk mi jut eszünkbe a kiválasztott tárgyakról. Ezután részletesen bemutatták a cirkuszi kellékeket, és ismertették a cirkuszi munka sokféleségét.
Jó kedvünket nem palástoltuk, amikor hatalmas meglepetést szerezve nekünk megtisztelt bennünket jelenlétével egy Zsonglőr és egy állatidomár, mi pedig nem fukarkodtunk kérdéseinkkel elhalmozni őket.
Ezt követően sétát tettünk a kiállítóterembe, ahol újabb élményekben részesülve számos egyéb tárggyal is megismerkedhettünk.
Jó hangulatban hagytuk el a helyszint. Hálásan köszönjük a cirkusz munkatársainak a különleges tárlatvezetést.

Buda Mária Magdolna
Együttlátók Alapítvány önkéntese

Hálásak vagyunk Önkéntes segítőinkért, akiknek köszönhetően hónapról hónapra színes és változatos programokat kínálhatunk az Érdeklődőknek, hálásak vagyunk a programokon résztvevőknek, és hálásak vagyunk Önnek is, aki végigolvasta ezt a február havi beszámolót.

Ha valamelyik programunk felkeltette érdeklődését, jelentkezzen, és jöjjön el a legközelebbi alkalomra.
Kísérje figyelemmel weboldalunkat:
www.egyuttlatok.hu
A Hírek menüpontba töltjük fel a friss információkat.

Ha gondolja, írhat is nekünk az:
info@egyuttlatok.hu
e-mail címen.

Köszönjük érdeklődését és részvételét.
Együttlátók Csapat

Made by FortuNet
Oldal tetejére